kalendarzzulawski.pl

Żuławy Wiślane – skarb północnej Polski

Atrakcje turystyczne w delcie Wisły

Delta Wisły

Delta Wisły potrafi zaskoczyć niejedną atrakcją. Tu spotkać można i piękne krajobrazy, i cenne zabytki. Ci, którzy odwiedzą Żuławy Wiślany, z pewnością będą zaskoczeni bogactwem i urokiem tego obszaru. Ten wyjątkowo żyzny i dość młody pod względem geologicznym skrawek Polski, położony w Delcie Wisły, jest niezwykły pod wieloma względami.
Delta Wisły i słynne Żuławy Wiślane to przede wszystkim rzeka i pochodzący z niej osad rzeczny. Dzięki temu w obniżeniu Wisły, z materiału naniesionego przez Wisłę, ukształtowała się trójkątna, żyzna i wyjątkowo atrakcyjna pod względem krajobrazowym kraina. Ten podmokły obszar wymagał ze strony człowieka chcącego go opanować sporego wysiłku. Aby osuszyć ziemie w delcie Wisły niezbędna stała się budowa gęstej sieci kanałów i grobli. Dziś te wszystkie budowle „hydrotechniczne” są jednym z najważniejszych elementów tutejszego krajobrazu. Co więcej – stały się wręcz jego wizytówką.

Żuławy Wiślane: na czym polega ich fenomen?

Rolnicze osady

Ukształtowanie terenu, osady rzeczne – to wszystko zaowocowało wyjątkowo żyzną ziemią w Delcie Wisły. Te gleby wyjątkowo sprzyjają rozwojowi rolnictwa. Taki właśnie typowo rolniczy krajobraz czeka na tych, którzy odwidzą Żuławy Wiślane.
Z ważniejszym miejscowości, którym warto poświęcić nieco uwagi podczas pobytu w delcie Wisły, na uwagę zasługują przede wszystkim Nowy Dwór Gdański, uważany za najważniejsze miasto na Żuławach. Obowiązkowa jest wizyta w takich miastach, jak Gdańsk, Malbork oraz Elbląg.
Z zabytkowych obiektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wędrówek po Żuławach Wiślanych z pewnością zasługuje zabudowa wymienionych już wcześniej miast, nie są to jednak jedyne atrakcje turystyczne tego regionu. W Rybinie na uwagę zasługują zwodzone mosty, zaś w Drewniy – most pontonowy. Liczne śluzy oraz stacje pomp to najbardziej charakterystyczna grupa zabytków w tej części kraju. Z innych atrakcji związanych z wodą i hydrotechniką uwagę turystów odwiedzających Żuławy Wiślane powinien przyciągnąć prom drogowy, który znajduje się w Bielniku. Z innych budowli ciekawym zabytkiem jest wieża ciśnień, znajdująca się w Nowym Dworze. Wieża ta jest wyjątkowo cennym obiektem. To jedna z pierwszych w Europie budowli żelbetonowych.

1 komentarz

Comments are closed.