kalendarzzulawski.pl

Żuławy Wiślane – skarb północnej Polski

Ile lat ma bursztyn?

Biżuteria z bursztynu jest Państwu zapewne znana. Dzięki blademu, żółtawemu (lub często brązowemu) odcieniowi, ozdoby te są uznane za ich wyrafinowany i stonowany urok. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś czym jest bursztyn i jak powstaje?

Czy kiedykolwiek chciałeś wiedzieć, z czego jest zrobiony i gdzie można go znaleźć?

Bursztyn można najlepiej zdefiniować jako skamieniałe żywice wymarłych pni drzew. Drzewa zazwyczaj wydzielają pewną formę żywicy, aby ich pnie nie były podatne na ataki pasożytów i owadów. Żywice te leczą również każde inne wewnętrzne uszkodzenia, utrzymując drzewo w zdrowiu i bezpieczeństwie. Z czasem żywica ewoluuje jako organiczna skamielina, którą obecnie nazywamy bursztynem. Jedną z najstarszych form bursztynu jest bursztyn bałtycki i datuje się go na ponad 40 milionów lat. Bursztyn występuje np. w miejscowości Jantar – dowiedz się, dlaczego Jantar jest nazywany stolicą bursztynu.

Chociaż najbardziej popularne rodzaje bursztynu są dostępne w jasnożółtym kolorze, można również znaleźć inne warianty z ciemnobrązowym odcieniem. Niektóre z nich mają nawet odcienie ciemnej zieleni, ciemnego błękitu i bieli. Bursztyn może być zarówno przezroczysty jak i nieprzezroczysty z drobnymi pęcherzykami powietrza w środku.

Prawdopodobnie najbardziej cenioną formą bursztynu jest ta, która wciąż posiada ślady życia organicznego, które w pewnym momencie zostało uwięzione w pniu drzewa. Bursztyn jest wypierany przez wodę, więc może łatwo unosić się w zbiornikach wodnych. Prawdopodobnie dlatego bursztyn można znaleźć na całym wybrzeżu, zwłaszcza tym w północnej Europie. Bursztyny są częściej spotykane na wybrzeżach po potężnych sztormach.

Podczas takich sztormów wzburzone morze niemal natychmiast wyrzuca te żywice z wnętrza morza, doprowadzając bursztyn na brzeg. Szorstkie działanie piasku, sztormu i morza nadaje im lekki połysk.

Niektóre z najczęstszych rodzajów bursztynu to bursztyn bałtycki, bursztyn meksykański, bursztyn karaibski, zielony bursztyn, bursztyn kopalny, bursztyn birmański, niebieski bursztyn i czarny bursztyn. Chociaż najczęściej spotykane kolory bursztynu to żółty i brązowy, to pierwiastek ten ma ponad 200 ustalonych odcieni.

Ile lat ma bursztyn?

Współcześnie występujący bursztyn pochodzi sprzed ponad 30-90 milionów lat. Nikt jednak nie jest w stanie określić całkowitego czasu, w jakim żywica przekształciła się w bursztyn. Najstarsza forma bursztynu pochodzi z górnego karbonu i datowana jest na prawie 300 milionów lat wstecz.  Najpopularniejsze odmiany bursztynu pochodzą z drzew sosnowych i iglastych. Większość wariantów bursztynu pochodzi jednak z gatunków już nieistniejących, ponieważ żywica powstała kilka milionów lat temu.