kalendarzzulawski.pl

Żuławy Wiślane – skarb północnej Polski

Wisła: u źródeł Królowej Polskich Rzek

Jest miejscowością chętnie odwiedzaną przez miłośników aktywnego wypoczynku oraz przez tych, którzy chcą spędzić niezapomniane wczasy w górach. Wisła to popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, który jest z jednej strony miejscowością atrakcyjną dla miłośników ciekawych zabytków, z drugiej – doskonałym punktem wypadowym w Beskid Śląski. Wycieczki do źródeł Wisły, Wyprawy w stronę Czantorii czy Baraniej Góry – oto główne atrakcje, z jakimi kojarzona jest Wisła. W jaki sposób można spędzić wolny czas na terenie tej miejscowości?

Gdynia: co warto zobaczyć w tym mieście?

Wisła i jej dzieje: od małej osady do wielkiego kurortu

Wisła jako osada zaczęła się rozwijać stosunkowo późno. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku, przy czym pierwszymi osadnikami byli przybysze z terenów księstwa cieszyńskiego oraz z Węgier. Już w początkach XIX stulecia Wisłą zainteresowali się znani Polacy, szukający w tej części Beskidu Śląskiego miejsc idealnych do wypoczynku lub też inspiracji do dalszej twórczości. Wśród zaglądających do Wisły gości znalazł się m. in. Wincenty Pol, gościł tu również Bogumił Hoff. Znanym gościem okazał się też Julian Ochorowicz, dzięki któremu na terenie Wisły powstały pierwsze reprezentacyjne wille, budowane głównie z myślą o zaglądających tu gościach. Wisła była też miejscem chętnie odwiedzanym przez pisarzy, a wśród wypoczywających tu twórców pojawili się m. in. Bolesław Prus, Władysław Reymont oraz Maria Konopnicka. Dzięki zainteresowaniu tą miejscowością, Wisła już w 1911 roku stała się ważną miejscowością letniskową oraz jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Beskidu Śląskiego. Doprowadzenie tu linii kolejowej oraz budowa pensjonatów, które stały się podstawą tutejszej bazy noclegowej – oto czynniki, dzięki którym już w okresie międzywojennym Wisła stała się bardzo chętnie wybieranym miejscem na wczasy w górach. W 1962 roku miejscowość ta otrzymała prawa miejskie, do dziś pozostaje też jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Beskidzie Śląskim. W jaki sposób można tu spędzić wolny czas?

Wisła – moc atrakcji nie tylko dla aktywnych

Piesze wycieczki na Baranią Górę i Czantorię, wyprawy na Soszów lub Stożek – oto najpopularniejsze oferty aktywnego wypoczynku, jakimi miłośników górskich wypraw może przyciągnąć Wisła. Nie brak tu ciekawych tras dla narciarzy, dzięki którym Wisła stała się jednym z ważniejszych ośrodków sportów zimowych w polskich górach. A co warto zobaczyć w trakcie pobytu na terenie tej miejscowości? I tu atrakcji jest wiele, przy czym wiele z nich czeka na turystów w ścisłym centrum Wisły. Uwagę przyciąga m. in. klasycystyczny kościół ewangelicki, będący ciekawym zabytkiem z lat 30-tych XIX wieku. Ciekawym wystrojem wnętrza przyciąga też nieco młodszy kościół katolicki, w którego wnętrzu można ujrzeć kilka ciekawych obrazów z XVIII i XIX wieku. Nie lada gratką dla miłośników kultury ludowej i historii będzie wizyta w Muzeum Beskidzkim, którego siedzibą stała się zabytkowa karczma. Ta placówka muzealna upowszechnia wiedzę na temat życia codziennego górali śląskich, może się też pochwalić ciekawą kolekcją dawnych narzędzi oraz sprzętów obecnych w dawnych gospodarstwach. Kto w czasie wycieczki po Wiśle zajrzy do tej placówki, ten będzie mógł na własne oczy zobaczyć wyposażenie dawnej kurnej chaty oraz poszerzyć swą wiedzę na temat słynnych koronek koniakowskich. Kto chce spędzić wczasy w Wiśle na odkrywaniu piękna sztuki ludowej, ten koniecznie powinien zajrzeć do pobliskiej Galerii Rzeźby Artura Cienciały. Gdzie jeszcze warto się wybrać? Do zameczku prezydenckiego na Zadnim Groniu oraz do Wisły Malinki, znanej ze skoczni narciarskiej. Zachwycić może też ciekawa galeria, w której prezentowane są sportowe trofea Adama Małysza. Nie lada gratką będą też wycieczki do źródeł Wisły oraz spacery dolinkami Białej i Czarnej Wisełki. Pamiętajmy, że Wisła to nie tylko modny kurort, ale i miejscowość, na terenie której ma swe źródła Wisła – Królowa Polskich Rzek, licząca sobie aż 1047 km długości. Jej źródła znajdują się na zachodnich stokach Baraniej Góry, będącej niezwykle kuszącym celem wielu pieszych wypraw.

Wisła ma się czym pochwalić, a świetnie rozwinięta baza noclegowa i liczne atrakcje sprawiają, że każdy z nas może w tym beskidzkim kurorcie spędzić niezapomniane wczasy. Tu nuda nie grozi nikomu, a Wisła i jej przysiółki wciąż zaskakują nowymi niespodziankami.