kalendarzzulawski.pl

Żuławy Wiślane – skarb północnej Polski

Jak wydmy chronią linię brzegową?

Wydmy stanowią naturalną barierę przed potężnymi falami i wietrznymi sztormami. Wydmy plażowe są również bogatym siedliskiem specyficznej roślinności i dzikiej przyrody. Największe i najczęstsze zagrożenia dla wydm piaskowych mają pochodzenie ludzkie – budowa domów, parkingów, dróg, mola, pachwin, a także wydobywanie piasku i rolnictwo są najgorszymi wrogami tych piaszczystych ławic. Wzrost poziomu morza – bezpośredni skutek globalnego ocieplenia – również niszczy te niezwykłe naturalne ogrodzenia.

Istnieją wydmy wszystkich rozmiarów i ciągle się zmieniają, kurczą i rosną. Te małe piaszczyste góry mają pięć rodzajów kształtów: półksiężycowaty, kopułowy, liniowy, paraboliczny i gwiaździsty.

Wiatr odgrywa kluczową rolę w tworzeniu się wydm plażowych. Gdy wieje od strony lądu, pomaga gromadzić piasek w miejscach, gdzie na szczycie plaży znajdują się przeszkody – na przykład rośliny. Jeśli wiatr wieje od strony morza, przenosi piasek z wydmy na plażę. Piasek przemieszcza się tam i z powrotem Ten wieczny proces działa w sposób naturalny. Jednak gdy człowiek decyduje się na zmianę tego wrażliwego środowiska, plaża i cała linia brzegowa zmieniają się niemal z dnia na dzień. Sprawdź w serwisie www.wolin24.pl, gdzie w Polsce można zobaczyć wydmy: https://www.wolin24.pl/polskie-ruchome-piaski-gdzie-mozna-je-zobaczyc/

Wydmy chronią linie brzegowe

W drugiej połowie XX wieku planiści wybrzeża wprowadzili ogrodzenia z piasku, próbując utrzymać piasek na szczycie wydmy.

Czasami działa to naprawdę dobrze, w innych przypadkach jest po prostu nieskuteczne jako mechanizm odbudowy wydmy. Ocean i wiatr mogą mieć nieprzewidywalną, niszczycielską siłę na terenach przybrzeżnych. Dbanie o wydmy to ochrona ludzi i ich własności przed niekontrolowanymi zmiennymi.

Czy naprawdę musimy wciąż budować domy i budynki na wybrzeżu? Destabilizacja piaszczystych wydm prędzej czy później zniszczy nasze ulubione plaże i nasze letnie wspomnienia z dzieciństwa.

Jest jeszcze czas, by zmienić sposób dbania o wydmy. Pozwólmy roślinom i lokalnym zwierzętom robić swoje, unikajmy wchodzenia na wydmy i protestujmy przeciwko budowie nowych domów w systemach wydm piaskowych.