kalendarzzulawski.pl

Żuławy Wiślane – skarb północnej Polski

5 największych latarni morskich na świecie

1. Jeddah Light

Jeddah Light to betonowo-stalowa latarnia morska znajdująca się w Jeddah, mieście położonym na wybrzeżu Morza Czerwonego w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Wieża składa się z białego pionowego cylindra z przeszkloną kulą na szczycie, w której odbija się morze. Latarnia ma 133 metry wysokości, a jej promień ma zasięg 46 km. Jej płaszczyzna ogniskowa znajduje się 140 metrów nad powierzchnią morza, a jej działanie polega na oświetleniu obwodu trzema białymi błyskami co 20 sekund.

2. Jokohama Marine Tower

Latarnia ta znajduje się w japońskim mieście Jokohama i została zainaugurowana w 1961 roku dla uczczenia 100-lecia portu w Jokohamie. Jest to druga najwyższa latarnia na świecie, ale zajmuje pierwsze miejsce w Japonii. Ma 106 metrów wysokości i jest konstrukcji stożkowej. Konstrukcja wykonana jest ze stali i składa się ze szkieletu w kolorze srebrnym z oliwkowo-brązową powłoką. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można zobaczyć górę Fuji z tarasu widokowego znajdującego się 100 metrów od bazy.

Może Cię zainteresować: Latarnia morska w Ustce – dlaczego warto ją odwiedzić?

3. Latarnia morska Île Vierge

Ta 82,5-metrowa latarnia wykonana jest z bloków granitowych i znajduje się na Île Vierge, 1,5 km od wybrzeża Bretanii.
Zewnętrzna część konstrukcji ma kształt ściętego stożka, natomiast wewnętrzna konstrukcja jest cylindryczna i wyłożona 1500 szklanymi płytkami. Źródłem światła jest lampa elektryczna, która została zainstalowana w 1952 roku na mechanicznej płycie obracanej o 360°.  Następnie w 1959 roku zainstalowano generatory elektryczne, a w latach 1967-1994 rozbudowano elementy automatyzujące pracę latarni (w 1983 roku płytę mechaniczną zastąpiono silnikiem elektrycznym). Wiązka światła jest widoczna do 50 km.

4. Latarnia morska w Genui

Jest to główna latarnia włoskiego portu i oprócz tego, że stanowi świetną pomoc w nawigacji, jest symbolem miasta Genua, gdyż jest jedną z najstarszych konstrukcji latarni morskich. Jej budowę rozpoczęto w 1128 roku, choć wiele źródeł umiejscawia to wydarzenie w 1161 roku.

5. Latarnia morska Gatteville

Latarnia Gatteville znajduje się w Normandii we Francji. Wykonany jest z granitu i ma wysokość 75 metrów. Budowę rozpoczęto w 1829 roku, a w 1835 roku latarnia zaczęła działać. Po tym jak była obsługiwana ręcznie, w 1984 roku została zautomatyzowana. Wysokość płaszczyzny ogniskowej wynosi 72 metry nad poziomem morza i osiąga ona odległość świetlną 54 km. Lampa emituje dwie wiązki światła co 2,4 sekundy, powtarzane co 20 sekund.