kalendarzzulawski.pl

Żuławy Wiślane – skarb północnej Polski

Trzebiatów i okolice – wyjątkowy klif i nie tylko. Co warto zobaczyć?

Położony nad rzeką Regą Trzebiatów jest miastem wyjątkowym. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po jego terenie? Oto atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie.

O Trzebiatowie

Trzebiatów może się pochwalić wspaniałą zabudową, która do dziś urzeka swym historycznym charakterem. Starówka tego miasta to przede wszystkim średniowieczny układ urbanistyczny oraz rynek, którego główną ozdobą jest piękny ratusz z XVIII wieku. Nie brak tu również pięknych kamienic, w gronie których nie brak perełek barokowej oraz klasycystycznej architektury. Kusi też gotycka fara z XIV wieku, znana jako sanktuarium Macierzyństwa NMP. We wnętrzu tej świątyni do dziś można podziwiać gwiaździste sklepienia oraz fragmenty średniowiecznych polichromii. Innym ciekawym zabytkiem sakralnym jest gotycki kościół św. Ducha, z którego obecnie korzystają miejscowi prawosławni. W czasie wycieczki po terenie Trzebiatowa warto też zwrócić uwagę na średniowieczne mury obronne oraz na kanał zwany Młynówką. Zajmuje on ważne miejsce w krajobrazie współczesnego miasta, a spacery nad jego brzegami mogą nam sprawić wiele radości.

A co warto zobaczyć w najbliższej okolicy Trzebiatowa?

Ciekawie prezentuje się pobliski Trzęsacz, znany z ruin kościoła coraz bardziej przybliżających się do morza. Zresztą warto przeczytać artykuł na temat tego, dlaczego warto spędzić czas nad morzem w Polsce. Pięknie prezentuje się też rybacka wioska Niechorze – idealne miejsce dla tych, którzy wczasy nad morzem chcą spędzić w nieco bardziej kameralnej atmosferze. Wyniosły klif, latarnia morska o wysokości 45 metrów oraz muzeum rybołówstwa – oto najważniejsze atrakcje, jakie czekają na gości w tej malowniczej miejscowości.