kalendarzzulawski.pl

Żuławy Wiślane – skarb północnej Polski

TOP 5: mniej znane miejsca na Pomorzu, które warto odwiedzić

Pomorze kusi bliskością pięknych plaż, błędem jest jednak zakładanie, iż tylko miłośnicy sportów wodnych i plażowania będą tu mogli miło spędzić wolny czas. Wycieczki po tej części kraju to szansa na kontakt z ciekawymi zabytkami, przyrodniczymi skarbami i niezwykłymi pejzażami. Gdzie warto się wybrać?

Żuławy i Zalew Wiślany: co warto zobaczyć w tej części kraju?

TOP 5: Warcino

Wizyta w Warcinie będzie nie lada gratką dla tych, których fascynuje architektura pałacowa, oraz dla tych, którzy chcą poszerzać swą wiedzę na temat historii. W tej spokojnej miejscowości czeka na turystów nie lada gratka. To pałac, w którym ostatnie lata swego życia spędził kanclerz Otto von Bismarck. Żelazny Kanclerz wprowadził się tu w 1867 roku, a o jego silnych związkach z tą posiadłością może świadczyć m.in. fakt, iż to właśnie tu kazał zbudować rodzinne mauzoleum. Do dziś można tu zobaczyć tak ciekawą pamiątkę, jaką jest grób Joanny von Puttkamer –ukochanej żony kanclerza.

TOP 4: Węsiory

Kto lubi miejsca tajemnicze, ten z pewnością chętnie zagości na terenie wsi Węsiory. Jest ona jednym z ważniejszych punktów na turystycznymi planie Pomorza, a to za sprawą znajdującego się tu cmentarzyska. To pamiątka po Gotach, datowana na I wiek naszej ery. Kamienne kręgi oraz tajemnicze kurhany robią ogromne wrażenie i skutecznie pobudzają wyobraźnię wszystkich łowców tajemnic.

TOP 3: Groty Mechowskie

Pomorze, kojarzone z nadmorskimi kurortami oraz rajskimi plażami, może okazać się atrakcyjnym celem wycieczki i dla tych osób, które najlepiej czują się w jaskiniach. Nie lada gratką w tej części kraju są Groty Mechowskie, stanowiące unikalny przykład jaskini nizinnej. Ciekawa szata naciekowa sprawia, iż krótki spacer po tutejszej trasie turystycznej każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

TOP 2: Żuławy Wiślane

Wędrówki po Żuławach Wiślanych to nie lada gratka dla tych, którzy cenią sobie piękne krajobrazy. Ta magiczna kraina, nie bez powodu nazywana Małą Holandią, może się pochwalić takimi atrakcjami, jak Raczki Elbląskie, leżące poniżej poziomu morza, oraz wsie, na terenie których wciąż można dostrzec pamiątki po menonitach, który musieli opuścić Niderlandy z powodu prześladowań religijnych. To dzięki nim w XVI i XVII wieku na terenie Żuław, tak często zalewanych, powstał system kanałów melioracyjnych. O menonitach przypominają też liczne wiatraki oraz zabytkowe domy podcieniowe, które wciąż można podziwiać w Kleciu oraz Trutnowach.

TOP 1: Trzebiatów

Kto w czasie wycieczki po Pomorzu zajrzy na teren Trzebiatowa, ten z pewnością nie będzie żałował. To jedno z najpiękniejszych miast w północnej części kraju, które może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym oraz wieloma wspaniałymi zabytkami. Koniecznie trzeba to zajrzeć do gotyckiego kościoła Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny którego90-metrowa wieża dumnie wznosi się nad miastem, nie lada gratką stanie się też spacer w rejonie Rynku. Ratusz Miejski, Baszta Prochowa oraz cmentarna kaplica św. Gertrudy to kolejne atrakcje, którym podczas zwiedzania tego miasta warto się uważniej przyjrzeć.

Pomorze ma się czym pochwalić, a wycieczki po tej części kraju mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz liczne atrakcje sprawiają, iż każdy z nas może tu spędzić wolny czas w taki sposób, jaki uzna za najlepszy dla siebie.