kalendarzzulawski.pl

Żuławy Wiślane – skarb północnej Polski

Żuławy Wiślane: na czym polega ich fenomen?

Spokój i bliskość natury

Żuławy Wiślane to wyjątkowa kraina, która urzeka ciekawą historią oraz zabytkami. Co warto wiedzieć o tej części Pomorza? Dla kogo wycieczki po Żuławach mogą być ciekawą propozycją?

Żuławy Wiślane to przede wszystkim malowniczy, równinny krajobraz. Tu, w delcie Wisły, nie brakuje też obszarów depresyjnych – jednych z nielicznych w Europie. Żyzne gleby, ciekawe osady – oto atrakcje, dzięki którym podróż po Żuławach Wiślanych staje się wspaniałą przygodą. Od XIV wieku, głównie dzięki Krzyżakom, zaczęło się tu rozwijać osadnictwo. To Krzyżacy zaczęli osuszać tutejsze ziemie i sprowadzać tu chłopów, zwanych gburami. Cieszyli się oni licznymi przywilejami, zarówno w czasach krzyżackich, jak i w chwili, gdy Żuławy stały się częścią Prus Królewskich. Od XVI wieku na terenie tym pojawiają się osadnicy z Niderlandów, którzy wprowadzili tu wiele nowych rozwiązań. To dzięki nim powstał tu nowoczesny system melioracyjny, co całkowicie zmieniło charakter i krajobraz w delcie Wisły.

Atrakcje turystyczne w delcie Wisły

Jakie miejscowości wybrać?

Jakie miejscowości na Żuławach zasługują na uznanie? Z pewnością warto odwiedzić Nowy Dwór Gdański oraz tereny Żuław Malborskich, rozciągających się pomiędzy Wisłą a Nogatem. Kraina ta znana jest z pięknych, podcieniowych domów, zabytkowych kościołów oraz holenderskich wiatraków, które w tutejszym krajobrazie zajmują bardzo ważne miejsce.