kalendarzzulawski.pl

Żuławy Wiślane – skarb północnej Polski

Śladem mennonitów przez Żuławy Wiślane

Piękne widoki i natura

Żuławy Wiślane będą ciekawym celem wycieczki dla miłośników pięknych widoków oraz dla tych, których fascynuje historia. Na czym polega fenomen tej krainy? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Żuławy Wiślane: co warto zobaczyć?

To jeden z ciekawszych regionów kraju, który ze względu na swe położenie w Delcie Wisły od samego początku musiał borykać z częstymi wylewami wody. Dopiero w XVI wieku udało się te tereny przystosować do potrzeb rolnictwa, a spore zasługi mieli tu mennonici – osadnicy z Holandii, którzy ze względu na prześladowania religijne szukali dla siebie nowych terenów. Znaleźli je m.in. na terenie Żuław Wiślanych, w rozwoju których odegrali bardzo ważną rolę. Do dziś w trakcie wycieczki po tej części kraju można się spotkać z cennymi pamiątkami po tej grupie społecznej. Gdzie ich szukać?

Letnisko Sobieszowo

Turyści, którym marzą się wycieczki śladem mennonitów, koniecznie powinni odwiedzić Sobieszewo. Dziś jest to dzielnica Gdańska oraz popularne letnisko, warto jednak pamiętać o tym, iż w jej rozwoju osadnicy holenderscy odegrali bardzo ważną rolę. Ciekawym punktem na trasie wycieczki przez Żuławy Wiślane będzie też Świbno, znane z takiej ciekawostki, jaką jest Przekop Wisły. Dla tych, którzy chcą się nacieszyć tradycyjną dla Żuław architekturą, ważnymi punktami na trasie wycieczki staną się takie miejscowości, jak Drewnica, Żuławki i Mikoszewo. W tych miejscowościach wciąż można ujrzeć wiele pięknych domów z XIX i XX wieku. Warto też odwiedzić zabytkowe cmentarze mennonickie. Zachowały się one m.in. w Sobieszewie, Markusach i w Jeziorze, nekropolią taką może się też pochwalić Orłowo. Obowiązkowym punktem w programie takiej wycieczki powinna stać się miejscowość Jezioro, na terenie której zachowała się molenna – jeden z nielicznych mennonickich domów modlitwy na Żuławach, któremu udało się szczęśliwie dotrwać do naszych czasów.

Zabytki, które przypominają nam o osadnikach z Holandii, mają wiele uroku. To dzięki nim Żuławy Wiślane są wyjątkowym regionem Polski, który dla każdego z nas może się okazać niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki.

1 komentarz

Comments are closed.